NCV563SQ18T1G
Description
IC REG LINEAR 1.8V 80MA SC82AB
DataSheet
NCV563SQ18T1G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 80mA
Current - Output:80mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):6 µA
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C