NCP563SQ18T1
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 80MA SC82AB
DataSheet
NCP563SQ18T1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 80mA
Current - Output:80mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):6 µA
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C