LDS3985M28R
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.8V 300MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LDS3985M28R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.25V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):300 µA
PSRR:55dB ~ 50dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Shutdown
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C