MIC5239-3.3BS TR
Description
IC REG LIN 3.3V 500MA SOT223-3
DataSheet
MIC5239-3.3BS TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 500mA (Typ)
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):45 µA
Current - Supply (Max):15 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C