MIC5239-2.5BS
Description
IC REG LIN 2.5V 500MA SOT223-3
DataSheet
MIC5239-2.5BS PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 500mA (Typ)
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):45 µA
Current - Supply (Max):15 mA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Over Voltage, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C