LP3961ES-3.3/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 800MA DDPAK
DataSheet
LP3961ES-3.3/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 800mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):9 mA
Current - Supply (Max):15 mA
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C