MIC29301-3.3WT
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 3A TO220-5
DataSheet
MIC29301-3.3WT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):26V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Transient Voltage
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C