AZ1084S-1.8TRE1
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.8V 5A TO263-2
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AZ1084S-1.8TRE1 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Last Time Buy
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):12V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.5V @ 5A
Current - Output:5A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:72dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C