TPS799285YZUR
Description
IC REG LINEAR 2.85V 200MA 5DSBGA
DataSheet
TPS799285YZUR PDF
Package:Bulk
Part Status:Active
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.18V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):60 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB ~ 38dB (100Hz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C