S-1206B41-U3T1G
Description
IC REG LINEAR 4.1V 250MA SOT89-3
DataSheet
S-1206B41-U3T1G PDF
Type Description
Series:S-1206
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.23V @ 100mA
Current - Output:250mA
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)