RP102N301D-TR-FE
Manufacturer
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RP102N301D-TR-FE PDF
Type Description
Series:RP102x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.25V
Voltage - Output (Min/Fixed):3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.19V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):70 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C