R1114N151A-TR-FE
Manufacturer
RICOH Electronic Devices Co., LTD.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 150MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
R1114N151A-TR-FE PDF
Type Description
Series:R1114x
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):95 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:70dB ~ 60dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C