S-1133B48-U5T1G
Description
IC REG LINEAR 4.8V 300MA SOT89-5
DataSheet
S-1133B48-U5T1G PDF
Type Description
Series:S-1133
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Not For New Designs
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.15V @ 100mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):1 µA
Current - Supply (Max):90 µA
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Thermal Shutdown
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)