REG1117-2.85G4
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 2.85V 800MA SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
REG1117-2.85G4 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):15V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 800mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:62dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C