LP3984IBP-3.1
Description
IC REG LINEAR 3.1V 150MA 4DSBGA
DataSheet
LP3984IBP-3.1 PDF
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.1V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.12V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):125 µA
Current - Supply (Max):150 µA
PSRR:60dB ~ 40dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C