MAX8867EZK28+T
Description
IC REG LIN 2.8V 150MA TSOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX8867EZK28+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.165V @ 150mA (Typ)
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):180 µA
Current - Supply (Max):100 µA
PSRR:63dB (10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)