LF25ABDT
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA DPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LF25ABDT PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):1 mA
Current - Supply (Max):12 mA
PSRR:82dB ~ 65dB (120Hz ~ 10kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C