LP2989AIMM-2.8/NOPB
Description
IC REG LINEAR 2.8V 500MA 8VSSOP
DataSheet
LP2989AIMM-2.8/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.65V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):175 µA
Current - Supply (Max):9 mA
PSRR:60dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)