SP6201EM5-L
Manufacturer
MaxLinear
VIGOR # :
Description
IC REG LIN POS ADJ 200MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
SP6201EM5-L PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):6V
Voltage Dropout (Max):0.5V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:78dB ~ 40dB (100Hz ~ 400Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C