MAX8510ETA29+T
Description
IC REG LINEAR 2.9V 120MA 8TDFN
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX8510ETA29+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.9V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.135V @ 120mA (Typ)
Current - Output:120mA
Current - Quiescent (Iq):90 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:78dB ~ 54dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:Shutdown
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)