LP3875ESX-3.3
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A DDPAK
DataSheet
LP3875ESX-3.3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.55V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):5 mA
Current - Supply (Max):15 mA
PSRR:73dB ~ 57dB (120Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C