AP1117T15G-U
Manufacturer
Zetex Semiconductors (Diodes Inc.)
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 1A TO220-3
DataSheet
AP1117T15G-U PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.4V @ 1A
Current - Output:1A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (180Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:0°C ~ 125°C (TJ)