RT9001-15GG
Manufacturer
Richtek
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 600MA SOT223
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
RT9001-15GG PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.58V @ 600mA (Typ)
Current - Output:600mA
Current - Quiescent (Iq):300 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:55dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C