LP38842SX-1.2
Description
IC REG LINEAR 1.2V 1.5A DDPAK
DataSheet
LP38842SX-1.2 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.315V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):30 µA
Current - Supply (Max):40 mA
PSRR:80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C