LD1086D2M33
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 3.3V 1.5A D2PAK-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD1086D2M33 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):30V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.5V @ 1.5A
Current - Output:1.5A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:79dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C