RT9169-26GVL
Description
IC REG LIN 2.6V 100MA SOT23-3L
DataSheet
RT9169-26GVL PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):7 µA
Current - Supply (Max):10 µA
PSRR:30dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)