LDLN025J285R
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 2.85V 250MA 4FLIPCHIP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LDLN025J285R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.85V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.2V @ 250mA
Current - Output:250mA
Current - Quiescent (Iq):25 µA
Current - Supply (Max):425 µA
PSRR:80dB ~ 60dB (100Hz ~ 100KHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Soft Start
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)