STLQ015XG25R
Description
IC REG LINEAR 2.5V 150MA SOT666
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
STLQ015XG25R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.3V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):2.4 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:40dB ~ 15dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C