LM1084IS-12/NOPB
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 12V 5A DDPAK/TO263-3
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LM1084IS-12/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):18V
Voltage - Output (Min/Fixed):12V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.5V @ 5A
Current - Output:5A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:60dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C