MAX8888EZK26+T
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 2.6V 300MA TSOT23-5
DataSheet
MAX8888EZK26+T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):100 µA
Current - Supply (Max):65 µA
PSRR:40dB (1kHz)
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)