MAX1818EUT25-T
Manufacturer
Maxim Integrated
VIGOR # :
Description
IC REG LIN POS ADJ 500MA SOT23-6
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
MAX1818EUT25-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Adjustable (Fixed)
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.25V (2.5V)
Voltage - Output (Max):5V
Voltage Dropout (Max):0.36V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):250 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:Enable, Power Good
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)