LD2982BM47R
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 4.7V 50MA SOT23-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LD2982BM47R PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):4.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.225V @ 50mA
Current - Output:50mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):1.2 mA
PSRR:45dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C