RT9167-18GB
Description
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-5
DataSheet
RT9167-18GB PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):7V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.45V @ 300mA
Current - Output:300mA
Current - Quiescent (Iq):150 µA
Current - Supply (Max):150 µA
PSRR:58dB (100Hz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C