RT9169-27GX
Description
IC REG LINEAR 2.7V 100MA SOT89-3
DataSheet
RT9169-27GX PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.7V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.6V @ 100mA
Current - Output:100mA
Current - Quiescent (Iq):7 µA
Current - Supply (Max):10 µA
PSRR:30dB (1kHz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)