AS13985F12-T
Manufacturer
ams
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.2V 150MA 5WLCSP
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
AS13985F12-T PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.2V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):-
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):130 µA
Current - Supply (Max):250 µA
PSRR:60dB ~ 55dB (1kHz ~ 10kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C