S-812C26BPI-C4GTFG
Manufacturer
ABLIC U.S.A. Inc.
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.6V 30MA SNT6A
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
S-812C26BPI-C4GTFG PDF
Type Description
Series:S-812C
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.6V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.68V @ 10mA
Current - Output:30mA
Current - Quiescent (Iq):500 nA
Current - Supply (Max):1.6 µA
PSRR:-
Control Features:Enable
Protection Features:Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)