SIP21106DR-28-E3
Manufacturer
Vishay / Siliconix
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 2.8V 150MA SC70-5
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
SIP21106DR-28-E3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.8V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.22V @ 150mA
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):85 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB ~ 40dB (1kHz ~ 100kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C