LP3883ET-1.5/NOPB
Description
IC REG LINEAR 1.5V 3A TO220-5
DataSheet
LP3883ET-1.5/NOPB PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.42V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):30 µA
Current - Supply (Max):8 mA
PSRR:80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C