LX8587-33CDD
Description
IC REG LIN 3.3V 3A TO263 POWER
DataSheet
LX8587-33CDD PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):10V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.3V @ 3A
Current - Output:3A
Current - Quiescent (Iq):10 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:-
Control Features:-
Protection Features:Over Temperature, Short Circuit
Operating Temperature:0°C ~ 125°C