TLE4274GSV33NTSA1
Manufacturer
IR (Infineon Technologies)
VIGOR # :
Description
IC REG LIN 3.3V 400MA SOT223-4
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TLE4274GSV33NTSA1 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q100, OPTIREG™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):40V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.3V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.2V @ 300mA
Current - Output:400mA
Current - Quiescent (Iq):220 µA
Current - Supply (Max):30 mA
PSRR:60dB (100Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)