MIC5237-2.5BU TR
Description
IC REG LINEAR 2.5V 500MA TO263-3
DataSheet
MIC5237-2.5BU TR PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):16V
Voltage - Output (Min/Fixed):2.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.7V @ 500mA
Current - Output:500mA
Current - Quiescent (Iq):-
Current - Supply (Max):-
PSRR:75dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C