LP3881ES-1.5
Manufacturer
Texas Instruments
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 1.5V 800MA DDPAK
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
LP3881ES-1.5 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):5.5V
Voltage - Output (Min/Fixed):1.5V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.16V @ 800mA
Current - Output:800mA
Current - Quiescent (Iq):30 µA
Current - Supply (Max):8 mA
PSRR:80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C