TA78L015AP,F(J
Manufacturer
Toshiba Electronic Devices and Storage Corporation
VIGOR # :
Description
IC REG LINEAR 15V 150MA LSTM
Catalog
PMIC - Voltage Regulators - Linear
DataSheet
TA78L015AP,F(J PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Output Configuration:Positive
Output Type:Fixed
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):35V
Voltage - Output (Min/Fixed):15V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):1.7V @ 40mA (Typ)
Current - Output:150mA
Current - Quiescent (Iq):6.5 mA
Current - Supply (Max):-
PSRR:40dB (120Hz)
Control Features:-
Protection Features:Over Current, Over Temperature
Operating Temperature:-30°C ~ 85°C