XC6501D35ANR-G
Description
IC REG LINEAR 3.55V 200MA SSOT24
DataSheet
XC6501D35ANR-G PDF
Number of Regulators:1
Voltage - Input (Max):6V
Voltage - Output (Min/Fixed):3.55V
Voltage - Output (Max):-
Voltage Dropout (Max):0.35V @ 200mA
Current - Output:200mA
Current - Quiescent (Iq):21 µA
Current - Supply (Max):-
PSRR:50dB (1kHz)
Control Features:Enable
Protection Features:Over Current
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)