
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Bulk |
| Part Status: | Active |
| Type: | DC Motor |
| Function: | Gearmotor |
| Motor Type: | - |
| Voltage - Rated: | 6VDC |
| RPM: | 98 RPM |
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | 7.64 / 53.94 |
| Power - Rated: | - |
| Encoder Type: | - |
| Size / Dimension: | Rectangular - 0.472" x 0.394" (12.00mm x 10.00mm) |
| Diameter - Shaft: | 0.118" (3.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 1.024" (26.00mm) |
| Mounting Hole Spacing: | - |
| Termination Style: | Solder Tab |
| Features: | - |
| Gear Reduction Ratio: | 150 |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | - |
| Operating Temperature: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 |
Current price of FIT0578 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
STANDARD MOTOR 11700 RPM 6V
GEARMOTOR 27 RPM 24V
GEARMOTOR 98 RPM 6V MICRO METAL
CONN HEADER VERT 23POS 2.54MM
DC DC CONVERTER 5V 100W
CONN RCPT HSNG MALE 8POS PNL MT