
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | MG16B |
| Package: | Tray |
| Part Status: | Active |
| Type: | DC Motor |
| Function: | Gearmotor |
| Motor Type: | - |
| Voltage - Rated: | 12VDC |
| RPM: | 160 RPM |
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | 5.66 / 40 |
| Power - Rated: | - |
| Encoder Type: | - |
| Size / Dimension: | Round - 0.629" Dia (16.00mm) |
| Diameter - Shaft: | 0.118" (3.00mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 0.433" (11.00mm) |
| Termination Style: | Wire Leads |
| Features: | - |
| Gear Reduction Ratio: | 60 |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | 8.5 / 60 |
| Operating Temperature: | - |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|---|---|
| 1 | ||
| 5 | ||
| 10 | ||
| 25 | ||
| 50 | ||
| 100 | ||
| 250 |
Current price of MG16B-060-AB-00 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
SERVOMOTOR 3000 RPM 100V
STANDARD MOTOR 7796 RPM 3V
GEARMOTOR 160 RPM 12V PLANETARY
FLATTENED, COPPER HEATPIPE, SINT
FLATTENED, COPPER HEATPIPE, SINT
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA