R88M-G40030H-BO
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
SERVOMOTOR 3000 RPM 200V
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
R88M-G40030H-BO PDF
Type Description
Series:OMNUC G
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:AC Motor
Function:Servomotor
Motor Type:-
Voltage - Rated:200VAC
RPM:3000 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):184.1 / 1300
Power - Rated:400W
Encoder Type:Incremental
Size / Dimension:Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Diameter - Shaft:0.551" (14.00mm)
Length - Shaft and Bearing:1.181" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing:2.756" (70.00mm)
Termination Style:Cable with Connector
Features:Brake, Oil Seal
Gear Reduction Ratio:-
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):509.8 / 3600
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
2326
LINEAR ACTUATOR MOTOR 12V
GEARMOTOR 686 RPM 24V