VG.ECI4240BK1.PP42.1.5
Manufacturer
ebm-papst Inc.
VIGOR # :
Description
GEARMOTOR 800 RPM 24V PLANETARY
Catalog
Motors - AC, DC
DataSheet
VG.ECI4240BK1.PP42.1.5 PDF
Type Description
Series:ECI
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:DC Motor
Function:Gearmotor
Motor Type:Brushless (BLDC)
Voltage - Rated:24VDC
RPM:800 RPM
Torque - Rated (oz-in / mNm):155.8 / 1100
Power - Rated:-
Encoder Type:-
Size / Dimension:Round - 1.654" Dia (42.00mm)
Diameter - Shaft:0.315" (8.00mm)
Length - Shaft and Bearing:0.984" (25.00mm)
Mounting Hole Spacing:1.417" (36.00mm)
Termination Style:Wire Leads with Connector
Features:-
Gear Reduction Ratio:5
Torque - Max Momentary (oz-in / mNm):-
Operating Temperature:0°C ~ 40°C
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
4780
15:1 MICRO METAL GEARMOTOR LP 6V