42M048C2B-R21
Description
STEP MOTOR PM GEARED BIPOLAR 12V
DataSheet
42M048C2B-R21 PDF
Type Description
Series:42M-R
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Permanent Magnet Gear Motor
Coil Type:Bipolar
Voltage - Rated:12VDC
Current Rating (Amps):550 mA
Steps per Revolution:480
Step Angle:0.75°
Accuracy:-
Torque - Holding (oz-in / mNm):11.9 / 84
Size / Dimension:Round - 1.650" Dia (42.00mm)
NEMA Frame Size:-
Diameter - Shaft:0.093" (2.36mm)
Length - Shaft and Bearing:0.469" (11.92mm)
Mounting Hole Spacing:1.880" (47.63mm)
Termination Style:Wire Leads
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Coil Resistance:9.1 Ohms