C82AXBSBSW6WN55XAA
Manufacturer
Focus LCDs
VIGOR # :
Description
8X2 STN BLUE CHARACTER LCD
Catalog
Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
DataSheet
C82AXBSBSW6WN55XAA PDF
Type Description
Series:-
Package:Box
Part Status:Active
Number of Characters:16
Display Format:8 x 2
Character Format:5 x 8 Dots
Display Type:STN - Super-Twisted Nematic
Display Mode:Transmissive
Character Size:4.75mm H x 2.95mm W
Outline L x W x H:40.00mm x 35.40mm x 13.00mm
Viewing Area:30.40mm L x 13.90mm W
Backlight:LED - White
Voltage - Supply:4.5V ~ 5.5V
Dot Size:0.55mm W x 0.55mm H
Interface:Parallel, 4/8-Bit
Controller Type:ST7066U
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Text Color:-
Background Color:Blue
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3
NHD-C0216CIZ-FSW-FBW-3V3
LCD MOD 32DIG 16X2 TRANSFLCT WHT
27979
LCD MOD 80DIG 20X4 TRANS YLW/GRN
NHD-0212WH-ATMI-JT#
NHD-0212WH-ATMI-JT#
LCD MOD 24DIG 12X2 TRANSMISV WHT
C82AXBSBSW6WN55XAA
C82AXBSBSW6WN55XAA
8X2 STN BLUE CHARACTER LCD
DIAGB6
DIAGB6
CUTTER SIDE OVAL BEVEL 6.25"